Na co zwrócić uwagę przy zakupie wanny SPA?

Chciałbyś kupić wannę SPA, ale kompletnie się na tym nie znasz i nie wiesz, na co zwrócić uwagę, jakie funkcje będą dla Ciebie istotne, a jakie niekoniecznie, ile będzie Cię kosztować utrzymanie miesięczne. Postaramy się wyjaśnić kilka najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia.

Jaki wymiar wanny SPA jest najlepszy?

Pierwszym krokiem będzie zmierzenie, jaką przestrzeń posiadasz. Nie wybieraj urządzenia, które ze względu na swoje gabaryty, będzie się ledwie mieścić w wyznaczonej strefie. Może to stworzyć problem przy montażu i późniejszej obsłudze. Należy pamiętać, że musimy mieć dostęp do urządzenia w celach serwisowych. Dobrze, jeśli będzie on wynosił min. 70 cm z każdej strony wanny.

Ile miejsc w wannie SPA potrzebuję?

Dobierz wielkość urządzenia do liczby osób, które będą najczęściej z niego korzystały. Często wanny trzyosobowe mają bardzo zbliżoną cenę do tych pięcioosobowych, co może być kuszące przy zakupie. Czemu nie wybrać wtedy większej zamiast mniejszej? Pamiętaj jednak o kosztach utrzymania! Większa wanna to większa ilość wody, którą trzeba nalać, zagrzać, uzdatnić i utrzymać  w odpowiedniej temperaturze oraz czystości, a to już będzie generować
proporcjonalny wzrost kosztów.

 

Wanna wpuszczona w taras czy wolnostojąca?

Urządzenie zagłębione w posadzce to rozwiązanie znane z luksusowych hoteli i stref SPA. Na pewno daje ciekawy efekt wizualny, jednak wiąże się z dodatkowymi pracami, które trzeba wykonać. Wanny nie można po prostu zakopać w podłożu. W pierwszej kolejności należy przygotować płytę denną, na której zostanie postawiona, oraz ścianki oporowe tworzące komorę techniczną z =dostępem do urządzeń znajdujących się po jej bokach. Do komory technicznej musimy mieć dostęp, na przykład przez właz lub dzięki demontowalnym deskom tarasowym.

Ja należy przygotować miejsce pod wannę SPA?

Konieczne jest przygotowanie wypoziomowanego podłoża zdolnego do przeniesienia obciążenia wanny napełnionej wodą. Może to być wylana płyta betonowa, kostka, mocny taras itp. Musimy pamiętać o doprowadzeniu zasilania elektrycznego, które najlepiej wyprowadzić pod wanną tak, żeby przewód nie był widoczny. Dokładną lokalizację, przekrój i rodzaj kabla oraz konieczne zabezpieczenia powinien wskazać producent konkretnego urządzenia.

Wanna SPA w pomieszczeniu.

Coraz częściej prywatni inwestorzy tworzą swoje strefy wellness wewnątrz domów czy specjalnie do tego przeznaczonych budynków, a kluczowym ich elementem zostaje minibasen SPA. Poza odpowiednią ilością przestrzeni, wytrzymałością na obciążenie stropu oraz doprowadzeniem odpowiedniego zasilania do wanny, należy pamiętać o odpowiedniej drodze transportowej dla samego urządzenia. Czasami musimy wstawić je do pomieszczenia przed montażem stolarki czy nawet przed wylaniem stropu. Niektóre z modeli są przystosowane do przeniesienia przez standardowe drzwi o szerokości 80 cm. Ze względu na parowanie ciepłej wody podczas korzystania z urządzenia, konieczna jest również odpowiednia wentylacja.

Ile kosztuje miesięcznie utrzymanie wanny SPA?

W lecie około 100 – 150 złotych, w zimie, w zależności od pogody, od 200 do 400 złotych. Na koszt ten składają się: energia elektryczna zużywana do ogrzewania i pomp masażu, chemia do utrzymania wody, woda świeża. Informacje o urządzeniach, których eksploatacja pochłania kilkadziesiąt złotych miesięcznie, możemy włożyć między bajki. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią izolację termiczną niecki: im grubsza, tym koszty eksploatacji mniejsze. W komplecie powinna być też pokrywa termiczna, która zapobiega wychładzaniu i parowaniu wody, kiedy wanna nie jest używana

Ile dysz masażu jest mi potrzebnych?

Nie do końca należy sugerować się samą liczbą dysz. Powinno się brać pod uwagę raczej ilość i moc pomp. To one generują przepływ i ciśnienie, a co za tym idzie, odczuwalność masażu. Odpowiednio dobrana liczba dysz do mocy pompy zapewni optymalne odczucia. Duża ilość dysz przy pompie o niewielkiej mocy sprawi wręcz odwrotny efekt – dysze będą działały słabo, przez co efekt ich pracy będzie mało odczuwalny. Dysze dzielą się na wodno-powietrzne (działające dzięki pompie wody i z samozasysem powietrza) oraz powietrzne (działające poprzez powietrze tłoczone przez dmuchawę, tak zwany blower). Warto zwrócić uwagę, żeby w naszej wannie były obydwa typy dysz. Razem dają one zupełnie inny efekt.

Co w przypadku awarii wanny spa?

Wanna SPA, jak wszystkie urządzenia, po pewnym czasie również wymaga napraw i wymian zużytych części eksploatacyjnych. Warto zakupić urządzenie zaufanego i sprawdzonego producenta, który nie zniknie nagle z rynku, a wraz z nim dostęp do części zamiennych. Zwróć uwagę na długość gwarancji na nieckę i stelaż wanny SPA – tych elementów niestety nie da się wymienić.

Zobacz galerię naszych realizacji

Professional Spa

Premium Spa

Exclusive Spa

Aqualife Spa

Swim Spa