Wanna Spa na tarasie lub balkonie w bloku
Wanna Spa na tarasie w bloku mieszkalnym
W ostatnim czasie dostajemy wiele zapytań od klientów którzy chcą postawić wannę Spa na tarasie lub balkonie w budynku wielorodzinnym, bloku. W poniższym tekście przybliżymy jakie są możliwości takiej instalacji, na co należy zwrócić uwagę oraz jakie założenia muszą zostać spełnione.
Najnowsza instalacja Jacuzzi na dachu
W ostatnim czasie zrealizowaliśmy kilka instalacji wanien Aquavia Spa w budynkach wielorodzinnych. Jedna z ciekawszych to montaż modelu Essence na dachu apartamentowca. Wanna znalazła się na olbrzymim tarasie na 6-tym piętrze budynku. Cała operacja wstawienia jej na miejsce wymagała zaangażowania dźwigu. Lokalizacja budynku pozwalała na jego podjazd jedynie z jednej strony, wanna Spa miała znaleźć się na tarasie na jego drugim końcu – potrzebny był dźwig z długim ramieniem który będzie mógł rozstawić się możliwie blisko budynku.
Obciążenie stropu przez jacuzzi na tarasie
Podstawową kwestią którą należy zweryfikować jest dopuszczalne obciążenie naszego balkonu, tarasu czy stropu. Pusta wanna Spa to ciężar rzędu 200 – 300 kg. Jednak po napełnieniu wodą waga urządzenia, zależnie od modelu, będzie w zakresie od 700 do nawet 2000 kg.
Dopuszczalne obciążenie stropu podawane jest w kilogramach na metr kwadratowy (np. 250 kg/m2) lub Kiloniutonach na metr kwadratowy (np. 3 kN/m2 = 300 kg/m2).
Aby sprawdzić jaki jest ciężar wybranej wanny Spa na jeden metr kwadratowy należy jej wagę z wodą podzielić przez powierzchnię którą zajmuje. I tak na przykład dla modelu Essence z naszej oferty:
Waga wanny Essence napełnionej wodą: 1257 kg
Powierzchnia którą zajmuje wanna: 2,16 m x 2,16 m. = 4,67 m2
Ciężar wanny napełnionej wodą na jeden metr kwadratowy: 1257 kg : 4,67 m2 = 269,16 kg/m2
Dokładne dane na temat konkretnego budynku uzyskać można od jego zarządcy lub dewelopera. Pamiętajmy że wytrzymałość stropu z różnych jego miejscach może być inna – wskażmy w którym konkretnie miejscu miałaby stać wanna lub dowiedzmy się w którym miejscu jest to możliwe jeśli wskazane przez nas nie będzie odpowiednie. Jeśli obiekt jest jeszcze w budowie możemy porozmawiać z deweloperem czy konstruktorem budynku jakie są możliwości zwiększenia wytrzymałości tarasu czy stropu, np. poprzez dodatkowe zbrojenie.
Możliwości wniesienia wanny Spa
Wniesienie urządzenia do miejsca docelowego, zależnie od modelu, może odbywać się tradycyjnie przez drzwi lub przy większych urządzeniach konieczne będzie wykorzystanie dźwigu lub HDSa. W naszej ofercie mamy modele o mniejszych gabarytach, które mieszczą się w drzwiach o szerokości w świetle 80 cm. Trzeba jednak pamiętać o sprawdzeniu całej drogi transportowej, czy na przeszkodzie nie stanie nam zbyt mały wymiar windy, korytarza czy okna balkonowego. Najlepszym sposobem jest wykonanie bryły o wymiarach wanny np. z kantówek i przejście z nią całej drogi.
W przypadku wstawiania jacuzzi dźwigiem musimy pamiętać o odpowiedniej logistyce, dopasowaniu wielkości dźwigu do drogi dojazdowej oraz miejsca na jego rozstawienie.
Miejsce na montaż Spa na tarasie
Pamiętajmy że poza samym stropem który musi wytrzymać obciążenie wanny napełnionej wodą, musi go też wytrzymać materiał wykończeniowy (płyty tarasowe, deski kompozytowe itp.) na którym stanie urządzenie. Podłoże musi być wypoziomowane – wanna nie ma możliwości regulacji poziomu dlatego nierówności będą widoczne na lustrze wody. Ustawmy wannę w sposób zapewniający dostęp rewizyjny do jej boków. Najważniejszy z nich to ten przy którym znajdują się wszystkie urządzenia takie jak pompy, automatyka, grzałka. Wskazujemy te miejsca na rysunkach technicznych naszych urządzeń. Każda wanny Spa wyposażona jest w składaną pokrywę termiczną, przemyślmy również miejsce na jej odkładanie.
Instalacje dla jacuzzi na tarasie
Energia elektryczna – doprowadzenie kabla pod wannę. Zasilanie jedno lub 3-fazowe z odpowiednimi zabezpieczeniami i różnicówką. Dokładną lokalizację, przekrój kabla i zabezpieczenia wskazujemy dla konkretnego modelu. Wanny Spa ze względu na dużą moc nie da się wpiąć do zwykłego gniazdka.
Woda – nalewana jest z węża ogrodowego, warto przewidzieć zawór ze złączką do węża w okolicy wanny.
Kanalizacja – spust wody z wanny może odbywać się na dwa sposoby, poprzez korek spustowy w dolnej części obudowy do podłączenia węża ogrodowego lub poprzez doprowadzenie kanalizacji pod wannę i zawór znajdujący się za obudową. Dokładne możliwości techniczne doprowadzenia kanalizacji i spustu wody z wanny powinien określić zarządca nieruchomości lub deweloper.