Jakie wanny Spa można zabudować w tarasie i posadzce?

Jacuzzi tego typu musi być na samonośnej ramie która pozwoli na przeniesienie ciężaru niecki na podbudowę na której będzie stała. Rama powinna być wykonana z trwałego i wytrzymałego materiału, jak na przykład stal malowana proszkowo lub ocynkowana. Konstrukcja ramy wykonana z drewna może nie spełnić swojego zadania w dłuższej perspektywie, drewno narażone na wilgoć może po czasie gnić i pękać co doprowadzi do jej degradacji.

Wszystkie urządzenia z naszej oferty mogą zostać zamówione bez obudowy do zabudowania. Oczywiście wanna z obudową również może zostać wpuszczona, jest wtedy mniejsze ryzyko że do urządzeń może się dostać wilgoć lub szkodniki. Należy pamiętać żeby była możliwość ściągania obudowy.

Jak przygotować przestrzeń na wpuszczenie wanny Spa?

Wpuszczając wannę Spa musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów które są konieczne do odpowiedniego przygotowania takiej przestrzeni. Wanny oczywiście nie wkopuje się w ziemię, należy przygotować komorę techniczną.

Waga wanny z hydromasażem wypełnionej wodą i z ludźmi w środku wynosi w zależności od modelu od około 1500 kilogramów do nawet kilku ton. Podłoże na którym będzie stała wanna musi być wypoziomowane i zdolne do przeniesienia takiego obciążenia.

Komora techniczna musi być odpowiednio większa, najlepiej jeśli z każdej strony wanny byłoby obejście o szerokości 70 cm. zapewniające swobodny dostęp dookoła wanny. Wszystkie główne urządzenia takie jak pompy, rozdzielnie z automatyką i inne w wannach Aquavia Spa są montowane na jednym boku. Dostęp od tej strony jest najistotniejszy. Co bardzo ważne, komora na Jacuzzi do zabudowy musi mieć zapewniony drożny odpływ wody, zabezpieczający przed jej zalaniem co mogłoby spowodować zniszczenie urządzeń elektrycznych znajdujących się pod wanną.

Przykładowy rzut komory technicznej:

Jakie instalacje doprowadzić do wanny Spa zabudowanej w tarasie?

Poza wymienionym wcześniej drożnym odpływem z komory technicznej, konieczne jest doprowadzenie pozostałych instalacji:

Kanalizacja sanitarna min. D50 do wypuszczania wody z wanny.

Zasilanie elektryczne kablem o odpowiednim przekroju i z odpowiednimi zabezpieczeniami – zależnie od modelu wanny i sposobu zasilania (jedno lub trzy fazowe). Kabel musi być pozostawiony z zapasem 2-3 metrów bieżących, tak żeby swobodnie dostał do rozdzielni elektrycznej wanny Spa.

Jeśli chodzi o uzupełnianie wanny Spa wodą, standardowo odbywa się to z węża ogrodowego. Istnieje możliwość wpięcia wody świeżej w instalację urządzenia, należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu przyłącza przed zamarzaniem oraz zaworze w łatwo dostępnym miejscu.

Czym zabudować komorę?

Przykrycie komory wanny Spa może zostać rozwiązane na kilka sposobów i przy użyciu różnych materiałów wykończeniowych.
Montaż materiału wykończeniowego może odbyć się na wylanej płycie żelbetowej (z pozostawieniem otworu na wannę) lub na konstrukcji (np. drewnianej, stalowej czy wspornikach systemowych). Materiały będą podobne jak do wykańczania tarasów, czyli: deski, płytki klejone, płytki na wspornikach itp. Warto zwrócić uwagę żeby wybrany materiał był odporny na wodę basenową oraz antypoślizgowy.
Dodatkowo do przestrzeni pod tarasem musimy zapewnić dostęp rewizyjny, na przykład włazem.

Wanna Spa wpuszczona w taras staje się minimalistycznym elementem strefy relaksu. Ponad warstwy wykończeniowe wystaje jedynie rant wanny o wysokości kilku centymetrów. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie przestrzeni niezaburzonej wolnostojącym urządzeniem. Konieczne jest jednak wykonanie wszystkich prac budowlanych co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Zobacz galerię naszych ostatnich realizacji

Professional Spa

Premium Spa

Exclusive Spa

Aqualife Spa

Swim Spa